Najważniejsze aspekty podczas znakowania przeciwpożarowego:
- odpowiednie oznakowanie dróg/wyjść ewakuacjach; pomieszczeń, w których wymagane są co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne; gaśnic; hydrantów; ppoż. wyłączników prądu; kurków głównych instalacji gazowej; materiałów niebezpiecznych pożarowo; elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowym oraz miejsc zbiórki do ewakuacji i lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych; przeciwpożarowe zbiorniki wodne
- odpowiednie oświetlenie dróg ewakuacyjnych (dodatkowo - stosowanie oznakowania w postaci pasów z materiału fotoluminescencyjnego)
- zapewnienie swobodnego ruchu na drogach ewakuacyjnych
Jaka jest główna zasada rozmieszczenia znaków przeciwpożarowych?
Muszą one znajdować się w takich miejscach aby z każdego miejsca, w którym może być wątpliwy kierunek ewakuacji, był widoczny znak ewakuacyjny. Dobrze widoczne i zrozumiałe wskazują jednoznacznie kierunek ewakuacji ludzi z zagrożonego obszaru.
Jak wyglądają znaki ochrony przeciwpożarowej?
Są to białe piktogramy na czerwonym tle z podłożem świecącym lub nieświecącym, dzięki którym łatwo jest zlokalizować m.in. gaśnice, koc gaśniczy, hydrant czy drabinę pożarową. Wprowadzenie w 2012 roku normy PN-EN ISO 7010 pozwoliło na ujenolicenie wyglądu piktogramów i w całej Europie wyglądają one tak samo, przez co posiadają charakter międzynarodowy.
Co ma na celu prawidłowe oznakowanie przeciwpożarowe?
W przypadku zagrożenia pożarowego umożliwienie łatwego zlokalizowania sprzętu gaśniczego, wyjść ewakuacyjnych czy miejsca zbiórki ewakuacji oraz wskazanie najkrótszych dróg ewakuacyjnych jak i szybką i bezpieczną ewakuację ludzi ze strefy zagrożonej lub objętej pożarem.
Kiedy należy wymienić znaki?
- gdy dojdzie do uszkodzenia powierzchni znaku
- gdy wystąpią znaczne zarysowania
- gdy straci właściwości fotoluminescencyjne (czyli po nagłym usunięciu źródła światła znak nie będzie świecił się przez 2 godziny)
Na co warto dodatkowo zwrócić uwagę?
Osoby niepełnosprawne - Oznakowanie przeciwpożarowe powinno uwzględniać również ewakuacje dla osób z niepełnosprawnościami
Garaże podziemne - oznakowanie informujące o dopuszczeniu/niedopuszczeniu parkowania dla samochodów LPG
Dla bezpieczeństwa ludzi znajdujących się w budynku, warto również wyposażyć go w tablice z instrukcjami bezpieczeństwa, wyjaśnieniem znaczenie oznaczeń przeciwpożarowych oraz telefonami alarmowymi.
Reasumując znaki przeciwpożarowe powinny znaleźć się w każdym budynku użyteczności publicznej (biura, magazyny, hale produkcyjne, szkoły, przedszkola i inne), umiejscowione zgodnie z obowiązującymi zasadami i wytycznymi, które są szczegółowo sprezycowanie. W sytuacji przeprowadzenia działań kontrolno-rozpoznawczych przez straż pożarną i stwierdzenia braku lub nieprawidłowego użycia oznakowania przeciwpożarowego, może zostać nałożona kara, dlatego warto zwrócić uwagę na to szczególna uwagę. Nasz zespół posiada doświadczenie zarówno w dokonaniu oceny wyposażenia budynków, obiektów i terenów budowlanych w znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe, następnie w odpowiednim doborze znaków, ich montażu jak i również w kompleksowym projektowaniu szczegółowego oznakowania całego obiektu.
Montaż oznakowania PPOŻ. i ewakuacyjnego wykonujemy również w ramach stałej obsługi firm - Outsourcing PPOŻ.
Oferujemy tanią i zarazem najbardziej profesjonalną obsługę BHP i PPOŻ. w Krakowie i okolicach – SPRAWDŹ CAŁĄ NASZĄ OFERTĘ!!